Chia semínka
Je to jedna z mála potravin, která je označována jako superpotravina. Jedno balení jisté firmy získalo vítězství v testu časopisu D Test. Průhledný sáček s těmito semínky byl otevřen a bedlivě prozkoumán. A uspěl.
Tyto malinké kuličky Šalvěje hispánské sloužily již starým Aztékům. Tedy ne ve výše jmenovaném balení, pochopitelně. Ti je používali na několik různých věcí. Mimo přímé potravy z nich dělali olej, ale také z nich namleli mouku. Používali je dokonce k léčbě a při svých náboženských obřadech. Mendozův kodex dokonce tvrdí, že sloužily jako platidlo.
Používali je i Mayové. Výraz chia je mayský výraz pro sílu. Aztécký výraz chian kmene Nahuatlu zase znamená olej, nebo olejnatý.
Těchto semínek je samozřejmě více druhů.
Proč jsou tato mini semínka pro člověka tak prospěšná? Má to takovou spoustu důvodů, že není je možné všechny popsat. Takže jen namátkou vyberme jejich obsah esenciálních Omega 3 nenasycených mastných kyselin linolových. Nebo obsah oleje a na závěr třeba obsah antioxidantů a vápníku.
K hubnutí jsou nanejvýš vhodná, právě kvůli olejům. Ona totiž v žaludku absorbují velké množství vody a tím pádem „nakynou“. Takže dotyčného šidí zdáním plného žaludku. Ono totiž dvě kávové lžičky mají jen 137 kalorií. A pokud odečteme vlákniny, tak ještě méně. Něco kolem stovky.
Něco podobného se stane, když semínka zalijete vodou. Vznikne z nich něco jako aspik, rosol, a tento možno bez obav konzumovat. Protože nemají téměř žádnou chuť, musíte si k nim něco přidat. Ale ne, že si to dáte „s šesti knedlama“. Míněna je jakákoli příchuť bez kalorií.
Ona ta semínka nemají absolutně žádný vliv na fyzickou váhu, ale přesto semínka při jakékoli dietě významně pomohou. Třeba už jen tím, že pro vysoký obsah bílkovin pomáhají zahnat chuť k jídlu. Pokud nevěříte vyzkoušejte. Pytlík tohoto produktu stojí kolem sto korun.