Je to GIF nebo GIF?
Gif, neboli graphic interchange format, je tou malou animací, kterou nespočet z nás již někdy vidělo na internetu, na diskuzních fórech či v korespondenci na sociálních sítích. Formát rastrové grafiky, který používá bezeztrátovou kompresi LZW (lossless data compression) a který umožňuje krátké a jednoduché animace v 256 barvách (8 bitů) a využívá se hlavně pro počítačovou grafiku webových stránek a může tak sloužit jako mirné vylepšení celkového vzhledu stránky za předpokladu, že vypadá slušně. Zejména se hodí pro „old school“ webové stránky, kde GIF umožňuje dostatek prostoru vrátit se do devadesátých let a prožít si znovu bující éru internetu (kterou však díky neustálému vypadávání internetu kvůli zvednutí pevné linky nikdo nechce vrátit fakticky).
KDO vlastně stvořil GIF?
Gif byl vytvořen týmem na jedním z Bulletin board service (nástěnka, určitě je znáte, Reddit, 4chan atd.) poskytovatelem, který vedl americký počítačový vědec Steve Wilhite o 17 červenci roku 1987 a od té doby se GIF rozšířil zkrátka po celé síti a stal se neodmyslitelným ve slovním spojení world wide web.
Jak se vlastně vyslovuje GIF?
Kromě spousty vtípků a názorů se dozvíte, že slovíčko GIF se může vyslovovat stejně jako God, tedy s důrazem na G (stejně jako ve slově gradace) anebo můžeme GIF vyslovovat jako džif, tedy G vyslovujeme stejně, jako v anglickém slově Gibraltar. Okolo správné výslovnosti se neustále vedou spory a hádky. Malým vodítkem nám může být úplný název, tedy Graphic interchange format, kdy Graphic se vyslovuje s G stejně jako ve slově God, tedy GRAFIK, a tím pádem bychom logicky usoudili, že zkratka GIF se bude číst stejně jako první slovo úplného názvu. Pokud ale preferujete džif a dáváte si ananas na pizzu, kouříte poloviční cigarety a máte doma psíka, kterému říkáte Ňufík, je to vaše věc.
Gif letos v létě slaví 30 let a na popularitě mu to určitě neškodí, ba naopak – stávají se populárnější a lepší. A jak vyslovujete GIF vy?