Není nad jistotu
Našinci, kteří pracují pro nějakého zaměstnavatele, to nedělají často pro nic jiného než pro peníze. Výplata je tu to nejpodstatnější, protože se často jedině tímto způsobem lidé doberou k penězům, které potřebují pro svou existenci a které by jinak nejspíše nezískali.
Kdo tedy pracuje, chce vědět, že za to dostane zaplaceno. A chce být také informován o tom, kolik dostane, aby věděl, zda si takovou prací zajistí dostatečně kvalitní živobytí. Jenže co se docela často stane? Dojde k tomu, že se zaměstnanec podobné informace dočká, ale přesto z toho není moudrý. Ona totiž není mzda jako mzda, a když se dotyčný dozví, jakou bude mít hrubou mzdu, nejednou ani v hrubých rysech netuší, kolik že skutečně dostane. Protože hrubá mzda je jen částka, kterou za svého zaměstnance jeho firma zaplatí. Ale neuvádí se tu už, kolik je z této hrubé mzdy před vydáním výplaty strženo v podobě daně z příjmu, sociálního a zdravotního pojištění a případně i dalších srážek. A také tu není obvykle jasné, kolik člověku z daně odpustí, když má nárok na nějakou tu slevu nebo daňové zvýhodnění. Takže má zaměstnanec jen velice mlhavou představu, jak asi bude jeho výplata vypadat.
A když chce mít podobný člověk jistotu? Když chce skutečně vědět, kolik dostane na ruku, tedy kolik bude dělat jeho čistá mzda? Pak si to tento musí umět spočítat. A protože to my obyčejní lidé obvykle neumíme, nevyznáme se v tom, můžeme zvolit pro výpočet mzdy postup, který nám to maximálně zjednoduší. Tedy můžeme použít speciální kalkulačku, která se dá najít na internetu a která nám to po zadání hrubé mzdy dokáže spolehlivě spočítat.
A jakou výhodu má ten, kdo podobný nástroj využije? Přece tu, že ví, kolik doopravdy dostane. A když se v tom orientuje, může to akceptovat, anebo také nemusí. A určitě se neocitne v situaci, kdy by byl zklamán tím, že nedostal tolik, kolik by dostat chtěl.