Zařaďte do svého jídelníčku mladé výhonky rostlin!
http://sousvitavy3.netventic.net/repository/medialib/user_273/Vetnaskladba/VY_32_INOVACE_CJ_1_19.pdf
Mladé klíčky rostlin by se ve stravě člověka měly objevovat co nejčastěji. Asi stejně tak často, jako běžná zelenina, kterou jsme si navykli konzumovat. Jsou výživově stejně anebo možná ještě více hodnotné a naši stravu zásadně obohatí o řadu vitamínů, minerálů, stopových prvků, enzymů, a ještě o mnoho dalších cenných látek. Výhonky rostlin, které budete pěstovat, si tak můžete vybírat třeba právě podle toho, jaké konkrétní látky obsahují.
Věřte tomu, že máte z čeho vybírat! Na trhu jsou desítky druhů semen, které můžete využít ke klíčení. Vybírat si tedy můžete podle obsahu cenných látek, podle barvy výhonků, podle jejich chuti, velikosti anebo třeba podle toho, jak moc jsou křupavé. Mezi lidmi jsou velice oblíbené výhonky sóji, které se běžně využívají v asijské kuchyni, ale jistě vám učarují i mladé mungo fazole, řeřicha anebo třeba nasládlá slunečnice. Každopádně je jisté, že se vám mladé klíčky jen tak neomrzí, protože máte z čeho vybírat a můžete zkoušet nové chutě až do omrzení.
Takové mladé výhonky rostlin způsobí hotovou revoluci ve vaší kuchyni. Můžete s nimi obohatit prakticky libovolné jídlo, od rýže po těstoviny, od sendvičů po saláty, od pomazánek až po polévky. Vlastně záleží pouze na vaší vlastní fantazii a na vašich chutích. A jistě ani vaše děti neodmítnou obloženou housku se šťavnatými výhonky.
Nicméně to zásadní, co musíte vědět, je to, jak vypěstovat bohatou úrodu!
Je to snadné a nic speciálního k tomu nepotřebujete, ať už jde o pomůcky anebo o vědomosti. Stačí si jen pořídit vhodnou nádobu na klíčení semínek, a poté několik dní čarovat s vodou. Nabobtnalá semena stačí pravidelně prolévat a o všechno ostatní už se za vás postará příroda. Vy budete muset vyřešit pouze to, co podniknete s úrodou. A to není nic složitého, a kdybyste přece jen na nic nepřišli, můžete klíčky klidně konzumovat jen tak – v syrovém stavu.